Letar du efter ett mindre kontor med lyxig känsla och utsikt över ikoniska Ullevi? Då har du kommit rätt!
Högst upp på våning 16 finns nu en lokal redo för en ny hyresgäst. Här är allt i toppskick med inslag av hotellet Jacy’z som är en del av fastigheten. Börja dagen med att gå genom hotellets lobby och känn in pulsen och dofterna från hotellet.
Lokalen har nyligen genomgått en anpassning i toppskick och innehar det mesta man kan önska trots sin storlek. Här finns, lounge, mötes- och telefonrum, kontor för 2 personer samt ett öppet landskap upp till 12 personer. Från det öppna landskapen finns en direkt access till en gemensam terass att avnjuta sin lunch, kaffe, eller varför inte lyssna på Håkan eller Bruce när de spelar?
Detta är en lokal som ingår i Platzers Här & Nu- koncept vilket innebär bland annat att ingen anpassning krävs inför tillträdet utan det är bara att flytta direkt in.
Kineum är fastigheten i ”rörelse”. Här bubblar det av liv och känslan är att man nästan inte vill lämna kontoret. Här finns både lunchrestauranger och gym. I lobbyn slår man sig gärna ner för att mysa framför eldstäderna, kanske passar man på att ta en AW med kollegorna.
Förutom parkering i garaget som är intill fastigheten så finns det ett generöst cykelrum med dusch och omklädningsmöjligheter. Bussen stannar vid Gårdatorget som är ett stenkast från fastigheten och under sommaren 2025 planeras en ännu bättre busslinje från Centralstationen till Liseberg via Gårda.
Gårda är ett område i ständig utveckling. Numera finns flertalet lunchrestauranger i närheten och fler och fler får upp intresset för denna stadsdel, och för den som pendlar med bil är Gårda ett överlägset bra läge med närheten till leden och tillgänglighet med parkeringsplatser.
Förutom att Jacy’z ligger på samma adress så finns Gårdatorget bara någon minuts promenad bort och där öppnade nyligen en ny lunchrestaurang upp samt den välkända gymkedjan Nordic Wellness, vilket har varit ett väldigt uppskattat inslag för dem som bor och arbetar i Gårda.
Nu kan vi erbjuda en ljus och härlig lokal på Lindholmen med utsikt över älven och med moderna färg och materialval. Här finns plats för cirka 60 medarbetare fördelat på 778 kvadratmeter. Det finns tre gemensamma bokningsbara konferensrum i fastigheten och i entrén finns en bemannad reception som tar emot era besökare.
På Lindholmen sitter företagen som går i spetsen vad gäller utveckling och innovation med en stark internationell prägel. Hit tar du dig enkelt kommunalt via buss eller varför inte njuta av en tur med färjan från Skeppsbron. Det går också utmärkt att ta cykeln eller parkera i närheten.
I området finns det gott om trevliga lunchställen med de flesta smakinriktningar respresenterade inom 5 min gångavstånd. Vad sägs om Piren i huset eller Benne Pastabar och populära Jos hälsocafé? Här kan man ta en promenad längst kajen och njuta av allt vad Lindholmen och Eriksberg har att erbjuda.
ARCE – Moderna kontor i Arendal med fri utsikt över Göteborgs hamninlopp
Välkommen till ARCE, en modern kontorsbyggnad med Göteborgs kanske bästa utsikt. Här får ni en arbetsplats med panoramavy över hamninloppet, strategiskt belägen i Arendal – ett område som kombinerar närheten till Göteborgs hamn, industri- och logistikverksamheter med rekreativa möjligheter.
Fördelar med kontor i ARCE:
✔ Fri utsikt över Göteborgs hamninlopp – stora fönster ger ett imponerande ljusinsläpp
✔ Gemensamma balkonger på varje våningsplan och takterrass för pauser med utsikt
✔ Hög standard på interiören – flexibla arbetsytor och enskilda kontorsrum
✔ Gott om parkering för alla anställda
✔ Direkt närhet till rekreation – utegym, småbåtshamn, vackra promenadstråk längs vattnet
✔ Populära restaurangen West End ligger precis i närheten
Flexibla kontorslösningar i Arendal
ARCE kan hyras som en helhet med 6 700 kvm fördelat på fem våningsplan eller per våningsplan om cirka 1 350 kvm. Lokalerna håller hög standard, med en blandning av öppna ytor och privata kontor för att skapa en inspirerande och effektiv arbetsmiljö. Tillträde möjligt från Q1 2025.
Arendal – Ett kontorsläge i stark utveckling
Att etablera sitt kontor i Arendal innebär att vara del av ett område i expansion. Under de kommande åren byggs nya logistikfastigheter, samtidigt som Stena Lines terminaler för Danmark och Tyskland samlokaliseras i närheten. Detta innebär en ökad servicegrad och förbättrad kollektivtrafik, vilket gör Arendal till ett ännu mer attraktivt läge för företag som vill ha kontor nära Göteborgs hamn, industri och logistikflöden.
Vill ni veta mer? Kontakta oss för en visning!
Superfin kontorslokal i Gårda, ett område där det sker mycket utveckling just nu. Här kan ni sitta antingen i egna kontorsrum eller i ett öppet landskap för ett flexibelt arbete.
Här är det bara att flytta in!
Gårda står på mångas önskelista att både bo och arbeta i och på sista tiden har flera kontors- och bostadshus byggts och det har gett området en modern och mysig kvarterskänsla med restauranger, caféer och butiker. Gårda lockar till sig besökare under dygnets alla timmar och fler och fler företag väljer att etablera sig här. Med goda parkeringsmöjligheter i huset (både garage och p-däck) och belägen nära hållplats Svingeln tar du och dina kollegor er lätt hit. Det finns även besöksparkering precis utanför fastigheten. Lokalens utformning består av öppna kontorslandskap, mötesrum och samtalsrum. Fastigheten är miljöklassad enligt Breem Very good.
Här finns det gott om matställen! I fastigheten finner ni Gårda Bistro som serverar husmanskost samt den mycket populära salladsbaren Picadeli.. Tvärs över gatan finns en Sushi och en servicebutik och bara någon minuts promenad ligger bort ligger Food market i nya Gårda Vesta, eller varför inte köpa nybakade bullar till kaffet på Dahls bageri?
Välkommen att boka visning!
Industri- och logistikområdet Arendal har varit plats för stora visioner i generationer. Nu förvandlar vi områdets entré för att anpassas till en ny generation. I kontorsbyggnad ARZ finns ljusa och rymliga lokaler för företag som vill ha en flexibel lokal mitt i Sveriges, och Nordens, logistikcentrum.
I Arendal hamnar ert företag mitt i Göteborgs logistik- och industricentrum. Här sitter företag som Volvo, SSAB, och DFDS. Tre minuter bort ligger Skandinaviens största hamn, Göteborgs Hamn, som står för cirka 30 procent av Sveriges totala utrikeshandel. Nära Arendal finns också teknik- och utvecklingsområdet Lindholmen Sience Park som huserar några av världens främsta forskare inom logistikfältet.
Modern kontorslokal i Lilla Bommen om cirka 295 kvm. Lokalen har en öppen planlösning med konferensrum, tysta rum samt fint pentry. I kontorshuset Tennet har du ett stort serviceutbud med gemensam reception, tillgång till konferenslokaler med hög standard och en härlig ljusgård som inbjuder till umgänge. Huset erbjuder även en populär lunchrestaurang och även i området finns flera olika lunchrestauranger. För att underlätta din vardag erbjuder vi även dig som hyresgäst möjligheten att lämna in dina kläder för lagning eller kemtvätt och för dig som gillar yoga har vi även en yogainstruktör på plats en timma i veckan. Fastigheten är miljöcertifierad enligt LEED Platinum som också är den högsta miljöklassningen som finns på marknaden idag.
Kvarteret Tennet ligger på ett av Göteborgs bästa kontorslägen i området Lilla Bommen precis vid älven. Med närhet till Centralstationen, innerstaden och flera bra allmänna kommunikationsmedel är det enkelt att ta sig hit. Fastigheten erbjuder ljusa, miljöeffektiva lokaler i olika storlekar som iordningställs för att passa din verksamhet. Området Lilla Bommen står också inför en kraftig utbyggnad när centralenområdet utvecklas och staden växer ner mot vattnet. Nya Hisingsbron och nya byggnader kring brofästet skapar liv och ökad service till det redan populära området vid kajen. Med kommande stationslägen för Västlänken och nytt spårvagnsläge hamnar Lilla Bommen i ett ypperligt läge med goda kommunikationer. Sammantaget blir Lilla Bommen en av de stora vinnarna i den utveckling staden befinner sig i.
I vårt kundcase ”I Gullbergsvass har Omilon hittat rätt” får du veta med om hur det är att vara hyresgäst i huset. Här berättar Henric Carlsson, som är koncernchef för Omilon, hur det är att vara hyresgäst i huset och i området (reportaget gjordes december 2020, precis innan ljusgården uppdaterades med nya möbler. Då tillhörde huset området Gullbergsvass men numera Lilla Bommen).